„Икономическо насилие и финансова НЕ/зависимост“ - гл. ас. д-р Благородна Макева
Домашното насилие има различни видове, форми и измерения. Съществуват много и различни начини, с които едно лице бива поставено във финансова и икономическа зависимост, които както обществото, така дори в редица случаи и някои професионалисти, които работят с жертви, трудно разпознават като такова. Освен, че преобладаващото възприемане на насилието от страна на интимния партньор, e свързано с физическото насилие, също така и голяма част от изследванията са фокусирани на документирането на физическото, психическото, включително и сексуалното насилие. Една от най-често скритите и дори „невидими“ и форми на насилие, която се проявява в рамките на отношенията между интимните партньори, е точно икономическото насилие.
Насилието, основано на пола, има отражение не само върху здравето и благосъстоянието, но и върху участието на жените на пазара на труда, което съответно оказва отрицателно въздействие върху икономическата им независимост и икономиката като цяло. Според доклад от 2021 г. на Европейския институт за равенство между половете, насилието над жени, основано на пола, води до разходи в Европейския съюз, възлизащи на почти 366 млрд. евро за насилието, основано на пола (от които 79% са извършени срещу жени) и 175 млрд. евро за насилието от страна на интимния партньор (от които 87% са извършени срещу жени), а за България разходите, изчислени по метода на екстраполацията, възлизат на почти 5.75 млрд. евро за насилие, основано на пола и 2.75 млрд. евро за насилие, извършено от страна на интимния партньор.
ИКОНОМИЧЕСКО НАСИЛИЕ
Когато говорим за домашно насилие, икономическото насилие над жени, както и икономическото домашно насилие се изразява в извършването от насилника на разнородни по своите характеристики и причини актове (действия и бездействия), които:
• са насочени към контролиране способността за придобиване, използване и поддържане на икономически ресурси от жертвата;
• включват поведение, оказващо негативно влияние върху финансовото и икономическото му състояние;
• възпрепятстват постигането от пострадалото лице на финансова стабилност и независимост от насилника.
ВЛИЯНИЕ НА ДОМАШНОТО НАСИЛИЕ НАД РАБОТАТА И РАБОТНАТА СРЕДА
Представителите на корпоративния свят не винаги са запознати с това как феноменът на домашното насилие пуска пипалата си като октопод навсякъде или как домашното насилие се отразява, дори и на икономическа заетост, пазара на труда, текучество на персонал, в чиято квалификация е инвестирал работодателя, както и се реализират различни косвени вреди за всеки от нас и т.н.
РАЗХОДИ ЗА РАБОТОДАТЕЛЯ В РЕЗУЛТАТ НА ДОМАШНО НАСИЛИЕ НАД СЛУЖИТЕЛ
- преки разходи за работодателите от отсъствие от работа;
- текучество на персонала и загуба на производителност;
- непреки разходи, определени като данък на работодателя като дял от разходите на публичния сектор в предоставянето на услуги на жертви и извършители на домашно насилие;
- преки и алтернативни разходи за жертви, извършители, семейство и приятели;
- споделеното въздействието на домашното насилие върху по-широката общност, включително разходите между поколенията.
ЖЕНИТЕ СА НАЙ-ЗАСЕГНАТИ ОТ ИКОНОМИЧЕСКО НАСИЛИЕ
За жените, които преживяват домашно насилие, стабилният и достъпен финансов източник е от основно значение за живот без насилие. Домашното насилие е свързано с финансова зависимост от партньорите, които злоупотребяват с него, и пречи на жените да напуснат опасните връзки. Често тази зависимост е резултат от прилагането на тактики на злоупотреба, които са използвани от съпрузи/партньори, упражняващи насилие над тях. Тези тактики те прилагат, за да им попречат да получат достъп до образование, обучение или възможности, които от своя страна са изключително важни за постигането на независимост от тях.
ФОРМИ НА ИКОНОМИЧЕСКО НАСИЛИЕ
Икономическото насилие включва в себе си такова поведение на партньора - насилник, чрез което той контролира, експлоатира или възпрепятства снабдяването с икономически ресурси от страна на жертвата. Това включва и поведение, което е насочено и съм контрол на трудовата заетост на пострадалото лице. Формите са икономически контрол (контрол на икономическата независимост), саботаж на трудовата заетост и финансовата експлоатация. Реализира се чрез прилагане от страна на насилника на изключително разнообразен набор от тактики, използвани за получаване на власт и контрол в насилствената връзка.
ТАКТИКИ ПРИ ОТДЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ИКОНОМИЧЕСКО НАСИЛИЕ
КОНТРОЛ НАД ИКОНОМИЧЕСКАТА НЕЗАВИСИМОСТ
- регулиране на достъпа до пари и финансова информация;
- кражба на вещи/пари;
- осъществяване на контрол над доходите ѝ;
- възпрепятстване на трудовата заетост на жената;
- лишаване от средства за покриване на основни нужди - напр. храна, подслон, помощни средства;
- обвиняване на жената за разходите за нуждите на семейството;
- пречене или опит да спре ползването на телефон, интернет или семейния автомобил от страна на жертвата;
- прахосване на пари;
- изпадане в задължение – вземане на заеми, кредити, въобще въвличане в дългове на партньора;
- принуждаване към плащане на дългове, които насилникът е генерирал.
КОНТРОЛ НА ФИНАНСИТЕ И ДОСТЪПА ДО ПАРИЧНИ СРЕДСТВА
- постоянно следене от страна на насилника с какви финансови средства разполага пострадалото лице;
- строго ограничаване на достъпа до домакински ресурси;
- спиране или опит да се попречи жертвата да има достъп до нейните парични средства;
- отказване на достъп до парични средства на жертвата, дори и за стоки от първа необходимост;
- скриване от жертвата дори на съвместно спечелени пари;
- принуждаване на жертвата да поиска пари назаем от трети лица;
- отказване на достъп до банкови сметки;
- задържане на финансови средства или вземане на пари от жертвата противно на волята ѝ;
- повреждане, унищожаване или кражба на вещи на жертвата (особено такива, чрез които тя изкарва дохода си);
- изключване на комунални услуги;
- принуждаване да предостави кредитната си карта на насилника и ползване от негова страна, както и натрупване на дълг по кредитна карта;
- отказ от страна на насилника да се включва в плащания по сметките;
- задържане на пари от приходите на жертвата, които се използват от насилника за хазарт, закупуване на алкохол, тютюн или други неща за него, със съзнанието, че това препятства жертвата и тя ще изпитва затруднения да си позволи разходите за домакинството.
ФИНАНСОВА ЕКСПЛОАТАЦИЯ
- злоупотреба със семейните финанси – разпиляване, използване за закупуване на алкохол, наркотици или проиграване на хазарт;
- увреждане на имущество;
- кражба на имущество, пари или лични данни;
- задлъжняване чрез принуда или тайно;
- вземане пари в заем от близки и познати на жертвата, които насилникът никога не възнамерява да изплати и които жертвата е принудена да връща;
- харчене на пари на жертвата и използване на нейно имущество без съгласието ѝ;
- принуждаване жертвата да взема заем или да изтегли кредит или да си направи кредитна/дебитна карта, която да се ползва от насилника, а не от жертвата;
- изхвърляне на жертвата от жилището;
- използване на богатството като оръжие или пък като заплаха;
- продажба на вещи от първа необходимост в домакинството или лични вещи на пострадалото лице;
- ограничаване на достъпа до здравни грижи или застраховки;
- отказ или ограничаване на достъпа до транспорт чрез използване на семейния автомобил само и единствено за нужди на насилника.
ТАКТИКИ ЗА ВЪЗПРЕПЯТСТВАНЕ НА ТРУДОВАТА ЗАЕТОСТ /
САБОТАЖ НА ТРУДОВАТА ЗАЕТОСТ
Тактиките за възпрепятстване на трудовата заетост /саботаж на трудовата заетост могат да включват разнообразно поведение, чиято крайна цел е за жертвата да не ѝ бъде позволено или да стане невъзможно да постъпи или да се задържи на работа:
- възпрепятстване получаването на образование/квалификация за заемане на определена длъжност или започване на работа;
- възпрепятстване на постъпването на работа;
- създаване на различни пречки и препятствия пред жертвата, които ѝ пречат да остане на работа;
- предприемане на действия, които да причинят загуба на работата от страна на жертвата;
- принуждаване на жертвата да отсъства от работа/ да не се яви на работа/ да закъснява постоянно за работа;
- тормоз над нейни колеги под различен претекст и т.н.
ПОСТИГАНЕ НА ФИНАНСОВА НЕЗАВИСИМОСТ ОТ НАСИЛНИКА
Въпреки че, когато се касае за продължителна връзка, излизането от икономическото насилие, финансовата експлоатация и злоупотреба може да бъде сложно, има начини, по които можете да се защитите.
ИКОНОМИЧЕСКИ РЕСУРСИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА НЕЗАВИСИМОСТ НА ЖЕРТВА НА НАСИЛИЕ
ПОСТОЯННИ ДОХОДИ
Те са гаранция, че ще разполага с постоянен приток на финансови средства (доходи), които да му помогнат да изгради самостоятелен живот без да е зависимо от извършителя.
ОСИГУРЕНО ЖИЛИЩЕ
Друг важен ресурс е да има на разположение жилище. Без значение е дали временно наето – квартира, собствено жилище или предоставено му за ползване от роднини, приятели или познати. Важното е да има жилище, където да може да се настани след като се раздели с насилника.
ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО
Важно за независимостта на лицето, ако то е водач. Автомобилът е средство, позволяващо му по-бързо и по-безопасно да стига до работата си, да закара децата си до детското заведение или училище, което посещават, та дори и да избяга при опасност.
ТРУДОВА ЗАЕТОСТ
Може би най-ключовият фактор за постигането на икономическа независимост от всички изброени, защото тя позволява наличието на постоянен доход, закупуване или наемане на жилище или автомобил, респ. да имаш работа означава постоянен доход, които позволява живот наистина независим от извършителя на домашно насилие.
ВИСОК ОБРАЗОВАТЕЛЕН СТАТУС
Това включва в себе си не само завършване на образователна или образователно-квалификационна степен, но и говоренето на чужди езици, изкарване на шофьорски курсове и притежаване на свидетелство за правоуправление на МПС, преминаването през различни обучителни и квалификационни курсове, които биха могли да му помогнат да си намери по-лесно работа.
Това са най-важните икономически инструменти за постигане на икономическа независимост и финансова сигурност от пострадалото лице, но най-важният инструмент е наличието на подкрепяща среда – и там ангажиментът и ролята на всеки един от нас е важна: близки, роднини, приятели, познати, работодатели, институции и общество.
Защото без разбиране и подкрепа, когато тя е нужна, позитивната промяна няма да настъпи!
ПОЛЕЗНИ ТЕЛЕФОННИ НОМЕРА
ЕЕН 112 - за спешни случаи
0800 1 8676 - Национална безплатна денонощна гореща линия за хора, пострадали от насилие, с оператор Фондация „Асоциация Анимус“
116 111 - Национална телефонна линия за деца
0700 18 250 - Национален телефон за правна помощ
0800 11 977 - Денонощна телефонна линия за професионална помощ на „Алианс за защита от насилие, основано на пола”
0800 20 202 - Kabinet.bg: Спешна психотерапевтична помощ и емоционална подкрепа
0766 01 010 - Денонощна телефонна линия за професионална помощ за пострадали от насилие на Фондация „П.У.Л.С“ – Перник
0899 100 245 - Телефонна линия за професионална помощ за пострадали от насилие Фондация „П.У.Л.С“ – Кърджали, всеки работен ден от 10 до 17 ч.
0700 40 150 - Гореща телефонна линия за пострадали от домашно насилие на Фондация „Асоциация Деметра“
ПОЛЕЗНИ РЕСУРСИ, СЪБРАНИ НА ЕДНО МЯСТО
Фондация „БУДИТЕЛКИТЕ“ - https://www.thewakeupfoundation.org/page/freelegalaid
“ЗАЩИТЕНИ“ е пътеводител с набор от документи за подаване на сигнали за домашно насилие към институциите - https://www.thewakeupfoundation.org/projects/zashtiteni
ОРГАНИЗАЦИИ, КЪДЕТО МОЖЕМ ДА ПОТЪРСИМ ПОДКРЕПА
1. Фондация „Асоциация Анимус“
https://animusassociation.org/centar-za-vazstanoviavane-konsultirane-psihoterapia-psihoanaliza/
2. Фондация „Emprove“
https://emproveproject.com/podkrepa/
3. Фондация „П.У.Л.С“
https://www.pulsfoundation.org/bg/kak-pomagame.html
4. Фондация „Асоциация Деметра“
https://demetra.bg//
МОБИЛНО ПРИЛОЖЕНИЕ В ПОМОЩ НА ПОСТРАДАЛИ ОТ ДОМАШНО НАСИЛИЕ - "ПОМОГНИ МИ"
Безплатното мобилно приложение на Националното бюро за правна помощ
Предлага помощ на лица, пострадали от домашно насилие и е налично в Google Play и App Store. Разполага с обширна база данни, която включва адреси, телефони, имейли и работно време на организации и областни центрове, които могат да окажат съдействие на пострадалите.
Блог материалът е създаден за Viva Credit от д-р Благородна Макева.